بی‌تی‌اس؛ از فعالیت های بشردوستانه تا اومانیسم نوگرا / نگاهی به موزیک ویدئوی «خون، عرق، اشک»

اولین نشست از سلسله نشست‌های تخصصی بررسی فرق و جریان‌های انحرافی از سوی موسسه حق پژوهی با موضوع بررسی و تحلیل گروه موسیقی BTS برگزار ‌شد.

به گزارش روابط عمومی موسسه حق پژوهی، نشست بررسی و تحلیل گروه موسیقی BTS شامگاه 24 اسفندماه با شرکت  بیش از 300 نفر از فعالان فرهنگی به طور مجازی در بستر اسکای روم برگزار شد.

در این نشست خانم حیدری، مسئول پژوهش موسسه بین‌المللی هاتف شرق و مسئول بخش خواهران مدرسه زبان و فرهنگ کره با بیان اینکه موفقیت گروه بی‌تی‌اس (BTS) در دهه گذشته به عنوان یکی از پرطرفدارترین گروه های موسیقی جهان بسیار چشمگیر بوده است، اظهار کرد: بی‌تی‌اس سه سال بعد از اینکه فعالیت خود را شروع کرد با آلبوم وینگز به بیش از یک میلیون نسخه فروش در کره رسید و سال ۲۰۱۷ نماینده کی پاپ در ایالات متحده شد.

وی با بیان اینکه گروه بی‌تی‌اس (BTS) در سال ۲۰۱۸ توانست به عنوان محبوب ترین گروه کره ای شناخته شود، افزود: ۱۲ جایزه بیلبورد و همچنین ۲۴ جایزه دیسک طلایی نامزدی در جایزه گرمی از جمله افتخارات گروه بی‌تی‌اس است.

سردبیر فصلنامه راهبردی کره جنوبی عنوان کرد: رهبر بی‌تی‌اس کیم نام جون (آر.ام) است که به دلیل مهارت های استثنایی رپ کردن و اشعار عمیق نوشته شده توسط خودش شناخته شده است.

دلایل محبوبیت بی‌تی‌اس

حیدری در ادامه به دلایل محبوبیت بی‌تی‌اس پرداخت و گفت: اندام متناسب و خوش استایل، زیبایی خوانندگان، جذابیت لباس و نوع آرایش، زبان بدن، جلوه های ویژه تنوع رنگ و استفاده از چند سبک موسیقی تنها در چند دقیقه، را می توان از جذابیت های فرمی و ظاهری بی‌تی‌اس دانست.

وی تصریح کرد: در كنار جذابيت‌هاي ظاهري و فرمي، جذابيت‌هاي محتوايي و متنی، جذابيت‌هاي اخلاقي و رفتاري در مخاطب خيلي اثرگذار است در واقع طرف‌داران بی‌تی‌اس فقط به گوش کردن موسيقي بسنده نكرده اند بلكه با آیدل های محبوب خود زندگی می کنند.

مسئول پژوهش موسسه بین‌المللی هاتف شرق افزود: احترام به مخاطب، کار گروهی منظم و دقیق و تلقین جمع گرایی، خلاقیت، کمک مالی به فقیران، بیماران خاص و مراکز خیریه ها است که رفتار اعضای بی‌تی‌اس را برای مخاطب جذاب می کند..

اقدامات بشر دوستانه

حیدری با بیان اینکه اقدامات بشر دوستانه از جمله دلایل محبوبیت بی‌تی‌اس است، عنوان کرد: کیم نام جون، رهبر بی‌تی‌اس ۵۳۰، ۷۱ دلار به بنیاد میراث فرهنگی کره در خارج از کشور کمک کرده است، همچنین یکی از آهنگسازان بی‌تی‌اس در سال های 2019 و 2020 به بنیاد سرطان کودکان و انجمن مبارزه با بلایای ملی هوپ بریج جهت پیشگیری از کووید ۱۹ کمک مالی کرده است.

مسئول پژوهش موسسه بین‌المللی هاتف شرق ادامه داد: کمک به انجمن حمایت از حیوانات، کمک به کودکانی که اختلالات شنوایی و بینایی دارند، کمک به اقشار آسیب دیده از کرونا و حمایت تحصیلی از دانش آموزان کم آدرمد را می توان از دیگر اقدامات بشردوستانه اعضای بی‌تی‌اس برشمرد.

استفاده هوشمندانه از فضای مجازی

وی استفاده هوشمندانه، بهینه و حداکثری از رسانه های اجتماعی به خصوص پلتفرم های موسیقی مثل یوتیوب و اسپاتیفای را از علل موفقیت بی‌تی‌اس دانست و گفت: اجرای کنسرت و فعالیت های تبلیغاتی بین المللی، تمرکز بر مسائل اجتماعی و پشتیبانی از کمپین های خیریه، استعداد و توانایی هنری نیز نقش بسزایی در جذب هواداران و موفقیت آنها داشته است.

حیدری با اشاره به اینکه بی‌تی‌اس در کشورهایی که برای اجرای کنسرت می روند با نوع رفتار خود مخاطب را جذب می کنند، عنوان کرد: تبریک ماه رمضان و قطع اجرای کنسرت هنگام پخش اذان از جمله کارهای جذابی بود که در کشور عربستان به عنوان یک کشور اسلامی انجام دادند.

وی با اشاره به اینکه در كنار متن موسیقی، تصاوير پشت زمينه و لوکیشین اجرا، سناريويی چيده شده که بیان کننده مفهومی خاص است، اظهار کرد: کیم نام جون، رهبر بی‌تی‌اس در مصاحبه‌اي با نشریه رولینگ استونز واضح و روشن بیان می کند که موزيك ويدئوها و سناريوي داستاني گروهش به تفكرات «هرمان هسه» در رمان دمیان نزدیک و بعضا اقتباس شده است.

برنامه ریزی برای سناریویی اثرگذار

سردبیر فصلنامه راهبردی کره جنوبی با بیان اینکه جهان بینی نوشته های هسه اغلب به تجربه انسانی جستجوی معنا و پیوند افراد با خدا یا جهان می پردازد، تصریح کرد:  در حالی که ممکن است باورهای شخصی و جهان بینی هسه به صراحت مستند نباشد، آثار ادبی او نشان دهنده درگیری عمیق با مضامین توحیدی و معنوی است که از طیف متنوعی از سنت های مذهبی و فلسفی نشات می گیرد.

حیدری با اشاره به اینکه پدر و مادر هرمان هسه از مبلغان پروتستان مذهب و به شدت متعصب بودند، خاطرنشان کرد: هسه يك جدال ذهني و دروني با مسيحيت دارد و در آثارش جنگ نگاه الهياتي با غير الهياتی كاملاً روشن است؛ برداشت و تقلید هسه از تفكرات شرقي مثل هندوئیسم كاملاً متفاوت و متناقض با الهيات مسيحي است، تفكری مشركانه دارد و و چارچوب ذهني او محدود به یک اومانیسم نوپديد است.

وی با اشاره به اینکه مكتب گنوسي مروج تفكرات منفي است که به تفکرات الحادی زوهری (کابالا) نزدیک می باشد. بیان کرد: دمیان از خدایی به نام آبراکساس حرف مي‌زند؛ خدايي كه علاوه بر اینکه خدایی زیباست نيمه پنهانی هم دارد که خدا را زشت نشان مي‌دهد در واقع آبراکساس خدای اساطيری آئین گنوسی است که بین نور و تاريكي و خير و شر تعادل ايجاد مي‌كند.

نگاهی به موزیک ویدئوی «خون، عرق، اشک»

مسئول پژوهش موسسه بین‌المللی هاتف شرق در نقد و بررسی موزیک ویدئوی «خون، عرق، اشک» عنوان کرد: ویدیو با باغ پولکت یا همان باغ آتش آغاز می شود، باغ آتش مکانی با درخت های رویایی فراوان و سیب های زرین و گل هایی که از خدایان و الهه هایی چون نارسیس، هاکینت و هادس پدیدار شده اما موضوع اصلی اینجاست که خیلی ها این مکان را به عنوان مکانی بین مرگ و زندگی یا زمین و آسمان می دانند یکی از مشهورترین روایات این باغ مربوط میشه به یونان باستان است این مکانی است که در آن بخاطر اشتباهات به نوعی مجازات شد و برگشت.

   

وی افزود: در اتاق درهایی به رنگ های سیاه و سفید وجود دارد که به مرگ و زندگی مربوط می شوند یا به گفته هرمان هسه همان دو دنیای متفاوت.

سردبیر فصلنامه راهبردی کره جنوبی ادامه داد: در این ویدئو تابلوی معروف «سوگواری برای ایکاروس» اثر هربرت جیمز دریپر دیده می شود؛ در اساطیر یونانی، ایکاروس موجودی بالدار بود که چون در پرواز خود به خورشید بسیار نزدیک شد، بالهایش سوخت و سقوط کرد و جان داد.

حیدری با اشاره به اینکه صحنه معلق بودن شخص، قصد دارد نقاشی سقوط فرشتگان باغی را تداعی کند، خاطرنشان کرد: از آنجایی که قسمت طاق بالایی به حالت نیم دایرست و نورانی است، که در نقاشی هم همانگونه است جیمین همان پروانه ای است که به سمت بالا پرواز می کند در حالی که فرشتگان در حال مبارزه و مجازات و شیطان در حال تبعید شدن است.

وی با بیان به اینکه در بخشی از موزیک ویدئوی «خون، عرق و اشک» تصویر سقوط فرشتگان باغی دیده می شود، ادامه داد: در این تابلو نوعی نیروی تنزلی و کاهشی وجود دارد؛ یک نیروی کاهشی از اجسام فرشتگان، که کم میشود تا در نهایت به بدن هایی از شیطان میرسد، تداعی از عرش به فرش آمدن اینکه چگونه فرشتگان شورشی از آسمان و بهشت به جهنم راست و پایین سقوط می کنند در واقع از سوی آسمان به سوی زمین رانده می شوند و به انواع موجودات گروتسکی تقلیل می یابند و در حالی که به دریای گل آلود رانده می شوند، به تغییر شکل خود ادامه می دهند.

حیدری افزود: در ادامه «جین» در فضایی موزه مانند رو به روی تابلوی معروف سقوط فرشتگان سرکش اثر پیتر بروگل نقاش هلندی دوره رنسانس می ایستد و مبهوت به آن زل می زند در حالی که یکی از سمفونی های مذهبی یوهان سباستیان باخ در پس زمینه شنیده می شود. حضور این تابلوی معروف باز معرف تم اصلی آلبوم بالها برگرفته از رمان دمیان یعنی تقابل میان بخش تاریک و روشن وجود آدمی و در نهایت صلح و سازش و به تعادل رسیدن این دو بخش است.

مسئول پژوهش موسسه بین‌المللی هاتف شرق خاطرنشان کرد: در ادامه می بینیم کاراکتر شوکا چشمهای جیمین را می پوشاند، کاری که دمیان با امیل در دمیان می کند؛ او می گوید همیشه نیاز نیست دنیای اطراف را همانطور که هست دید و از آن متنفر شد فقط کافی است دنیای خودت را خلق کنی.

وی تصریح کرد: در سرتاسر این موزیک ویدئوی صحنه های مشابهی تکرار می شود: دستی که از جلوی چشمان جیمین کنار می رود و او حقیقت جهان را می بیند. در واقع حقیقت شیطانی مد نظر نویسندگان و طراحان این آهنگ ها و ویدئوها، که همانا در هم آمیختگی شر و نیکی و عدم وجود مرزی میان حق و باطل است.

حیدری افزود: جیمین در نمادی از امیل سینکلر قرار گرفته و شوکا در نمادی از دمیان جیمین سیب در دست دارد و شوکا پارچه ای مشکی؛ سیب نماد گرفتاری امیل در گناهان خود ساخته است و پارچه مشکی نماد سوگواری دمیان در عین حال این تصویر که هر دو روبروی هم نشسته اشاره دارد به زمانی که دمیان امیل را از فرنز کرومر نجات می دهد.

سوگواری برای ایکاروس

وی با بیان اینکه ایکاروس نماد غرور بشر برای دست یافتن به ناشناخته هاست، ادامه داد: ایکاروس وجهه ای از انسان است؛ وجهه ای از بلندپروازی انسان معاصر در کشف نادیده ها و ناشناخته ها و تلاش برای رسیدن از طبیعت به فرا طبیعت است. استفاده از تابلوی ایکاروس در این موزیک ویدیو این پیام را القاء می کند که دانستن «حقیقت» از منظر پیروان ابلیس، باعث سوختن بال های انسان نماد معصومیت و فرشته سایی انسان و زمینی شدن او می شود.

حیدری تصریح کرد: ایکاروس در محافل شیطانی نمادی مقدم مقدس محسوب می شود که قربانی تلاش برای دانستن و آگاهی عقاید کفر آمیز ایکاروس را نماد انسان می دانند که چون خواست به معرفت برسد مجازات و از بهشت رانده شد!

مسئول پژوهش موسسه بین‌المللی هاتف شرق خاطرنشان کرد: حیدری در پایان این موزیک ویدئو زمانی که «جین»، لبهای مجسمه بالدار را می بوسد به معنای پذیرفتن وجه شیطانی و شریر، (کیم نه هیونک) را می بیند جای بالهای سوخته روی پشت اوست و رو به دوربین لبخند می زند به رضایت رسیده است. همزمان فواره ها برمی خیزند اشک های شوق رنگی از چشمان مجسمه جاری می شود چشم بندها می افتند و چشم اندازهای پیشین تکه تکه می شوند و از بین می روند.

گفتنی است، سلسله نشست‌های تخصصی بررسی فرق، ادیان و جریان‌های انحرافی با حضور اساتید مختلف، در شب‌های ماه مبارک رمضان از سوی موسسه فرق و ادیان حق پژوهی مشهد به صورت مجازی برگزار می‌شود.

پایان/